Murata Electronics North America GRM1886R1H160JZ01D
GRM1886R1H160JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H160JZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H160JZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H160JZ01D
QUANTITY
GRM1886R1H160JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H160JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H160JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H160JZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H160JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H160JZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H160JZ01D
KIT TOOL FOR OP6800 MINICOM datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 4CH 64VQFN datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V GREEN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RES 49.44 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf