Murata Electronics North America GRM1886R1H7R2DZ01D
GRM1886R1H7R2DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H7R2DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.2PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H7R2DZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H7R2DZ01D
QUANTITY
GRM1886R1H7R2DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H7R2DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H7R2DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H7R2DZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H7R2DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H7R2DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H7R2DZ01D
RES SMD 143 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf