Murata Electronics North America GRM1886R1H8R8DZ01D
GRM1886R1H8R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886R1H8R8DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V R2H 0603
Datasheet Download
GRM1886R1H8R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1886R1H8R8DZ01D
QUANTITY
GRM1886R1H8R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886R1H8R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886R1H8R8DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886R1H8R8DZ01D
Related LinksGRM1886R1, GRM1886R1H8R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886R1H8R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886R1H8R8DZ01D
NON-SENSITIVE GATE 20.0A 600V datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17.85VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.8A MCPH3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf