Murata Electronics North America GRM1886S1H470JZ01D
GRM1886S1H470JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886S1H470JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V S2H 0603
Datasheet Download
GRM1886S1H470JZ01D.pdf
Availability of GRM1886S1H470JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886S1H470JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886S1H470JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886S1H470JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886S1H470JZ01D
Related LinksGRM1886S1, GRM1886S1H470JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886S1H470JZ01D Details Description
Related parts for GRM1886S1H470JZ01D
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 4A TO220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 16QFN datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 3POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-000035 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf