Murata Electronics North America GRM1886S1H9R0DZ01D
GRM1886S1H9R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886S1H9R0DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V S2H 0603
Datasheet Download
GRM1886S1H9R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1886S1H9R0DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886S1H9R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886S1H9R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886S1H9R0DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886S1H9R0DZ01D
Related LinksGRM1886S1, GRM1886S1H9R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886S1H9R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM1886S1H9R0DZ01D
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
HEADER SHROUDED 4POS 2MM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
POTEBTIAL EQUALISATION MALE CONT datasheet.pdf
TIE HOLDER #6 SCREW 1.1X1.1" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf