Murata Electronics North America GRM1886T1H7R4DD01D
GRM1886T1H7R4DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886T1H7R4DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.4PF 50V T2H 0603
Datasheet Download
GRM1886T1H7R4DD01D.pdf
Availability of GRM1886T1H7R4DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886T1H7R4DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886T1H7R4DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886T1H7R4DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886T1H7R4DD01D
Related LinksGRM1886T1, GRM1886T1H7R4DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886T1H7R4DD01D Details Description
Related parts for GRM1886T1H7R4DD01D
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT RP SMA JACK-SMA PLUG datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS EXT ACT SMD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 825K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf