Murata Electronics North America GRM1886T1H7R4DD01D
GRM1886T1H7R4DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886T1H7R4DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.4PF 50V T2H 0603
Datasheet Download
GRM1886T1H7R4DD01D.pdf
Availability of GRM1886T1H7R4DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886T1H7R4DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886T1H7R4DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886T1H7R4DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886T1H7R4DD01D
Related LinksGRM1886T1, GRM1886T1H7R4DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886T1H7R4DD01D Details Description
Related parts for GRM1886T1H7R4DD01D
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC QUAD LINE RCVR LP 14SO datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAS PRESS/TEMP SENS 12MLPD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC datasheet.pdf
SHS 1.5MM 18POS SLD HEADR BLK datasheet.pdf