Murata Electronics North America GRM1886T1H8R1DD01D
GRM1886T1H8R1DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1886T1H8R1DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.1PF 50V T2H 0603
Datasheet Download
GRM1886T1H8R1DD01D.pdf
Availability of GRM1886T1H8R1DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1886T1H8R1DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1886T1H8R1DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1886T1H8R1DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1886T1H8R1DD01D
Related LinksGRM1886T1, GRM1886T1H8R1DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1886T1H8R1DD01D Details Description
Related parts for GRM1886T1H8R1DD01D
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT 21MA BIPOLAR datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
FUSE 4A 500V MIDGET TLAG UL CSA datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 8A MED datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SOM TORPEDO WIRELESS DM3730 1GHZ datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf