Murata Electronics North America GRM1887U1H152JA01J
GRM1887U1H152JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H152JA01J
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H152JA01J.pdf
Availability of GRM1887U1H152JA01J
QUANTITY
GRM1887U1H152JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H152JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H152JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H152JA01J
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H152JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H152JA01J Details Description
Related parts for GRM1887U1H152JA01J
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 697-FCBGA datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DIE SET 4 AVK 16-14 FLAG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf