Murata Electronics North America GRM1887U1H510JZ01D
GRM1887U1H510JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H510JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H510JZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H510JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U1H510JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H510JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H510JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H510JZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H510JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H510JZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H510JZ01D
TRIMMER 1M OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN .062 28-30AWG AU CRIMP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf