Murata Electronics North America GRM1887U1H5R9DZ01D
GRM1887U1H5R9DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H5R9DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.9PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H5R9DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H5R9DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U1H5R9DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H5R9DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H5R9DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H5R9DZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H5R9DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H5R9DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H5R9DZ01D
RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 2A 100V GBP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" WHT JACKP datasheet.pdf