Murata Electronics North America GRM1887U1H750JZ01D
GRM1887U1H750JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H750JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H750JZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H750JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U1H750JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H750JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H750JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H750JZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H750JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H750JZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H750JZ01D
RES SMD 95.3OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
KIT RCVR QUICK DISCONNECT 15 M datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf