Murata Electronics North America GRM1887U1H752JA01D
GRM1887U1H752JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H752JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7500PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H752JA01D.pdf
Availability of GRM1887U1H752JA01D
QUANTITY
GRM1887U1H752JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H752JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H752JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H752JA01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H752JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H752JA01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H752JA01D
FILTER LINE POWER STD 1A 6.3 QC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 25 OHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TP-FA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 350 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf