Murata Electronics North America GRM1887U1H7R7DZ01D
GRM1887U1H7R7DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H7R7DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.7PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H7R7DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H7R7DZ01D
QUANTITY
GRM1887U1H7R7DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H7R7DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H7R7DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H7R7DZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H7R7DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H7R7DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H7R7DZ01D
CONTACT SKT 18-22AWG MINI-UMNL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.220 POLYSULFONE BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
150UF 25V 9.5X32 105C AXI datasheet.pdf