Murata Electronics North America GRM1887U1H8R5DZ01D
GRM1887U1H8R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H8R5DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.5PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H8R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H8R5DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U1H8R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H8R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H8R5DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H8R5DZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H8R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H8R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H8R5DZ01D
IC VOLT DETECT 2.2V INV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DIN-POWER D032MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
QSFP BEHIND BEZEL ASSEMBLY,CAGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf