Murata Electronics North America GRM1887U2A5R3DZ01D
GRM1887U2A5R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U2A5R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.3PF 100V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U2A5R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U2A5R3DZ01D
QUANTITY
GRM1887U2A5R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U2A5R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U2A5R3DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U2A5R3DZ01D
Related LinksGRM1887U2, GRM1887U2A5R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U2A5R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U2A5R3DZ01D
RES SMD 11.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TIMR/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
INDICATOR RECT GREEN PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 300M OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
FUSE 100A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf