Murata Electronics North America GRM1887U2A8R2DZ01D
GRM1887U2A8R2DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U2A8R2DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U2A8R2DZ01D.pdf
Availability of GRM1887U2A8R2DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U2A8R2DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U2A8R2DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U2A8R2DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U2A8R2DZ01D
Related LinksGRM1887U2, GRM1887U2A8R2DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U2A8R2DZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U2A8R2DZ01D
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC ST24B3 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT BIPO 3SIP datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf