Murata Electronics North America GRM188R61A106KAALJ
GRM188R61A106KAALJ picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61A106KAALJ
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61A106KAALJ.pdf
Availability of GRM188R61A106KAALJ
QUANTITY
GRM188R61A106KAALJ Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61A106KAALJ
Internal Part NumberEIS-GRM188R61A106KAALJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61A106KAALJ
Related LinksGRM188R61, GRM188R61A106KAALJ Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61A106KAALJ Details Description
Related parts for GRM188R61A106KAALJ
IC 3-TO-8 DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
COVER DUCT .75" PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA MINMELF datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf