Murata Electronics North America GRM188R61C106MAALD
GRM188R61C106MAALD picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61C106MAALD
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61C106MAALD.pdf
Availability of GRM188R61C106MAALD
QUANTITY
GRM188R61C106MAALD Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61C106MAALD
Internal Part NumberEIS-GRM188R61C106MAALD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61C106MAALD
Related LinksGRM188R61, GRM188R61C106MAALD Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61C106MAALD Details Description
Related parts for GRM188R61C106MAALD
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR 25 OHM 400V SMT PTC datasheet.pdf
TRANSF ADSL 100:100 440UH SMT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
15POS F R/A .590 TY4 PCB CL datasheet.pdf