Murata Electronics North America GRM188R61H474KA12J
GRM188R61H474KA12J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R61H474KA12J
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
GRM188R61H474KA12J.pdf
Availability of GRM188R61H474KA12J
QUANTITY
GRM188R61H474KA12J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R61H474KA12J
Internal Part NumberEIS-GRM188R61H474KA12J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R61H474KA12J
Related LinksGRM188R61, GRM188R61H474KA12J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R61H474KA12J Details Description
Related parts for GRM188R61H474KA12J
RES SMD 750K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 1300VAC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CARD CPU SR9160 512K SRAM SMRTST datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 6X168" A MED datasheet.pdf
SOLDERING TIP KNIFE 45DG ANGLE datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf