Murata Electronics North America GRM188R71C394KA88D
GRM188R71C394KA88D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71C394KA88D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71C394KA88D.pdf
Availability of GRM188R71C394KA88D
QUANTITY
GRM188R71C394KA88D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71C394KA88D
Internal Part NumberEIS-GRM188R71C394KA88D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71C394KA88D
Related LinksGRM188R71, GRM188R71C394KA88D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71C394KA88D Details Description
Related parts for GRM188R71C394KA88D
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO SMB JACK datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 125V QC TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 155MA SOT523 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf
AB 3106A PLUG KIT 24 CAD OD datasheet.pdf