Murata Electronics North America GRM188R71H273KA61D
GRM188R71H273KA61D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71H273KA61D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71H273KA61D.pdf
Availability of GRM188R71H273KA61D
QUANTITY
GRM188R71H273KA61D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71H273KA61D
Internal Part NumberEIS-GRM188R71H273KA61D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingDigi-Reel®
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71H273KA61D
Related LinksGRM188R71, GRM188R71H273KA61D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71H273KA61D Details Description
Related parts for GRM188R71H273KA61D
IC FLASH 1MBIT 90NS 40VSOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf