Murata Electronics North America GRM188R71H472JA01J
GRM188R71H472JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71H472JA01J
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71H472JA01J.pdf
Availability of GRM188R71H472JA01J
QUANTITY
GRM188R71H472JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71H472JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM188R71H472JA01J
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71H472JA01J
Related LinksGRM188R71, GRM188R71H472JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71H472JA01J Details Description
Related parts for GRM188R71H472JA01J
RES SMD 330K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.4MH 160MA 15 OHM TH datasheet.pdf
34+34 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf