Murata Electronics North America GRM188R72A562KA01D
GRM188R72A562KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R72A562KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R72A562KA01D.pdf
Availability of GRM188R72A562KA01D
QUANTITY
GRM188R72A562KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R72A562KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R72A562KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R72A562KA01D
Related LinksGRM188R72, GRM188R72A562KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R72A562KA01D Details Description
Related parts for GRM188R72A562KA01D
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 1MSPS 12CH 32QFN datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
3070-GFI20A123 W/26W47 MESH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CBL GRP 2.5-3.0 MM CD M6X1.0 datasheet.pdf
RCPT ASY,SZ1 W/INTGRT PNL,ARIN datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf