Murata Electronics North America GRM2165C1H180FZ01J
GRM2165C1H180FZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H180FZ01J
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H180FZ01J.pdf
Availability of GRM2165C1H180FZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H180FZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H180FZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H180FZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H180FZ01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H180FZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H180FZ01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H180FZ01J
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 60MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.115A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf