Murata Electronics North America GRM2165C1H200JZ01D
GRM2165C1H200JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H200JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H200JZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H200JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H200JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H200JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H200JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H200JZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H200JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H200JZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H200JZ01D
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-22AWG #4 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 13POS datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf