Murata Electronics North America GRM2165C1H270GZ01D
GRM2165C1H270GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H270GZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H270GZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H270GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H270GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H270GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H270GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H270GZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H270GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H270GZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H270GZ01D
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 510MA 610 MOHM datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 22A datasheet.pdf
MIN. SPG. SOC. INS. PNEU GUN datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DOOR SPDT 16A 125V SHRT datasheet.pdf