Murata Electronics North America GRM2165C1H2R7CD01J
GRM2165C1H2R7CD01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H2R7CD01J
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H2R7CD01J.pdf
Availability of GRM2165C1H2R7CD01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H2R7CD01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H2R7CD01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H2R7CD01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H2R7CD01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H2R7CD01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H2R7CD01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H2R7CD01J
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD PROTECTED 28PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.1NS 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 850MA AXIAL datasheet.pdf