Murata Electronics North America GRM2165C1H470JZ01D
GRM2165C1H470JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H470JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H470JZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H470JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H470JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H470JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H470JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H470JZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H470JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H470JZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H470JZ01D
SOLDER-WICK NO-CLEAN .030" 10' datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 1.5 SERIES BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 140MA 9.2 OHM datasheet.pdf
A4 400W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf