Murata Electronics North America GRM2165C1H472JA01J
GRM2165C1H472JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H472JA01J
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H472JA01J.pdf
Availability of GRM2165C1H472JA01J
QUANTITY
GRM2165C1H472JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H472JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H472JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H472JA01J
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H472JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H472JA01J Details Description
Related parts for GRM2165C1H472JA01J
HEADER OPEN TURRETT .900 50POS datasheet.pdf
CONN HOUSING EH 13POS 2.5MM CRMP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf