Murata Electronics North America GRM2165C1H510GZ01D
GRM2165C1H510GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H510GZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H510GZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H510GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H510GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H510GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H510GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H510GZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H510GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H510GZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H510GZ01D
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M NONE 2HOLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 79.8X41.8MM 48V SD48B5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
R 15 HOOD METAL PG 11 SPECIAL VE datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE SKT RA datasheet.pdf