Murata Electronics North America GRM2165C1H9R0DZ01D
GRM2165C1H9R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2165C1H9R0DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2165C1H9R0DZ01D.pdf
Availability of GRM2165C1H9R0DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2165C1H9R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2165C1H9R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2165C1H9R0DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2165C1H9R0DZ01D
Related LinksGRM2165C1, GRM2165C1H9R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2165C1H9R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM2165C1H9R0DZ01D
CONN DIN 5PIN R/ANGLE PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO41 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
THERM NC 130C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 28POS R/A datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC DO214AB datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf