Murata Electronics North America GRM2166P1H7R0DZ01D
GRM2166P1H7R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166P1H7R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 7PF 50V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2166P1H7R0DZ01D.pdf
Availability of GRM2166P1H7R0DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166P1H7R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166P1H7R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166P1H7R0DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166P1H7R0DZ01D
Related LinksGRM2166P1, GRM2166P1H7R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166P1H7R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM2166P1H7R0DZ01D
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1W 1210 datasheet.pdf
IC PROSLIC/CODEC DUAL 64TQFP datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
10000UF 16V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf