Murata Electronics North America GRM2166R1H390JZ01D
GRM2166R1H390JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H390JZ01D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H390JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H390JZ01D
QUANTITY
GRM2166R1H390JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H390JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H390JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H390JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H390JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H390JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H390JZ01D
RES SMD 12 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SENSOR COLOR RGB 5X5-QFN datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf