Murata Electronics North America GRM2166R1H560JZ01D
GRM2166R1H560JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H560JZ01D
Brief Description
CAP CER 56PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H560JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H560JZ01D
QUANTITY
GRM2166R1H560JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H560JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H560JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H560JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H560JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H560JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H560JZ01D
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
1.5/2.8MM TAB HSG 25 POS ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.23A 110 MOHM datasheet.pdf
9 SKT CMD TO 9 SKT CMD SPL 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
14CKT PICOFLEX 600MM LONG datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 2CH SER I/O 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 48POS datasheet.pdf