Murata Electronics North America GRM2166T1H390JD01D
GRM2166T1H390JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166T1H390JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 50V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2166T1H390JD01D.pdf
Availability of GRM2166T1H390JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166T1H390JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166T1H390JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166T1H390JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166T1H390JD01D
Related LinksGRM2166T1, GRM2166T1H390JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166T1H390JD01D Details Description
Related parts for GRM2166T1H390JD01D
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8TDSON datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 355MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC1879EGN datasheet.pdf
IC FLASH 1MB 8UDFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf