Murata Electronics North America GRM2167U1H391JZ01D
GRM2167U1H391JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2167U1H391JZ01D
Brief Description
CAP CER 390PF 50V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2167U1H391JZ01D.pdf
Availability of GRM2167U1H391JZ01D
QUANTITY
GRM2167U1H391JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2167U1H391JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2167U1H391JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2167U1H391JZ01D
Related LinksGRM2167U1, GRM2167U1H391JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2167U1H391JZ01D Details Description
Related parts for GRM2167U1H391JZ01D
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 6A 480VAC datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
2.0 WTW PLG HSG 14CKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC PMU QUAD 16BIT DAC 80-TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf