Murata Electronics North America GRM216R71E103KA01J
GRM216R71E103KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM216R71E103KA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
GRM216R71E103KA01J.pdf
Availability of GRM216R71E103KA01J
QUANTITY
GRM216R71E103KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM216R71E103KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM216R71E103KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM216R71E103KA01J
Related LinksGRM216R71, GRM216R71E103KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM216R71E103KA01J Details Description
Related parts for GRM216R71E103KA01J
MULTI-STACK BANANA PLUG RG58 24" datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 1.015A 643 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
ER 06 16 P/C datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 4.9152 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf