Murata Electronics North America GRM216R71H221KA01D
GRM216R71H221KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM216R71H221KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
GRM216R71H221KA01D.pdf
Availability of GRM216R71H221KA01D
QUANTITY
GRM216R71H221KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM216R71H221KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM216R71H221KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM216R71H221KA01D
Related LinksGRM216R71, GRM216R71H221KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM216R71H221KA01D Details Description
Related parts for GRM216R71H221KA01D
IC REG LDO 5V 0.25A 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI PCS 3.8X3.8MM datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1/8" datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf