Murata Electronics North America GRM2195C1H472JA01D
GRM2195C1H472JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C1H472JA01D
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C1H472JA01D.pdf
Availability of GRM2195C1H472JA01D
QUANTITY
GRM2195C1H472JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C1H472JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C1H472JA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C1H472JA01D
Related LinksGRM2195C1, GRM2195C1H472JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C1H472JA01D Details Description
Related parts for GRM2195C1H472JA01D
CAP CER 0.47UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC PROG 27BIT PAR-SRL RCVR 48BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
WELD CABLE 6AWG 600V BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 6POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6.6A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf