Murata Electronics North America GRM2195C1H562JA01D
GRM2195C1H562JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C1H562JA01D
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C1H562JA01D.pdf
Availability of GRM2195C1H562JA01D
QUANTITY
GRM2195C1H562JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C1H562JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C1H562JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C1H562JA01D
Related LinksGRM2195C1, GRM2195C1H562JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C1H562JA01D Details Description
Related parts for GRM2195C1H562JA01D
IC QUAD DIFF LINE REC 16-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 2.5GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CARRIER CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 10CM RED datasheet.pdf