Murata Electronics North America GRM2195C1H912JA01D
GRM2195C1H912JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C1H912JA01D
Brief Description
CAP CER 9100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C1H912JA01D.pdf
Availability of GRM2195C1H912JA01D
QUANTITY
GRM2195C1H912JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C1H912JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C1H912JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C1H912JA01D
Related LinksGRM2195C1, GRM2195C1H912JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C1H912JA01D Details Description
Related parts for GRM2195C1H912JA01D
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V Y5V 1812 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 DIE CAST datasheet.pdf
FILTER BALUN BLUETOOTH 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
SEAL KIT FOR 6-26 PNEUMATIC datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
508 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
250 FAST FLG RCPT HSG NAT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf