Murata Electronics North America GRM2195C2A152JA01D
GRM2195C2A152JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A152JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A152JA01D.pdf
Availability of GRM2195C2A152JA01D
QUANTITY
GRM2195C2A152JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A152JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A152JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A152JA01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A152JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A152JA01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A152JA01D
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 9POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 59POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9.69A 5.8 MOHM datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX TRUE RS-232 28SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 65W datasheet.pdf