Murata Electronics North America GRM2195C2A180JZ01D
GRM2195C2A180JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A180JZ01D
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A180JZ01D.pdf
Availability of GRM2195C2A180JZ01D
QUANTITY
GRM2195C2A180JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A180JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A180JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A180JZ01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A180JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A180JZ01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A180JZ01D
RES 2.4 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 15A DPAK datasheet.pdf