Murata Electronics North America GRM2195C2A5R9DD01D
GRM2195C2A5R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2195C2A5R9DD01D
Brief Description
CAP CER 5.9PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GRM2195C2A5R9DD01D.pdf
Availability of GRM2195C2A5R9DD01D
QUANTITY
GRM2195C2A5R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2195C2A5R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2195C2A5R9DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2195C2A5R9DD01D
Related LinksGRM2195C2, GRM2195C2A5R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2195C2A5R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2195C2A5R9DD01D
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 12 POS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
24+24 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1505 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf