Murata Electronics North America GRM2196P1H271JZ01D
GRM2196P1H271JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P1H271JZ01D
Brief Description
CAP CER 270PF 50V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P1H271JZ01D.pdf
Availability of GRM2196P1H271JZ01D
QUANTITY
GRM2196P1H271JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P1H271JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P1H271JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P1H271JZ01D
Related LinksGRM2196P1, GRM2196P1H271JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P1H271JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196P1H271JZ01D
BATTERY PACK NICAD 7.2V 500MAH datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
KIT DEV CAP9H 2M 1.8V MEM BOARD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
58 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf