Murata Electronics North America GRM2196P2A110JZ01D
GRM2196P2A110JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A110JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A110JZ01D.pdf
Availability of GRM2196P2A110JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196P2A110JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A110JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A110JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A110JZ01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A110JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A110JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A110JZ01D
CONN HEADR 22POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2.1GHZ 24-QFN datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 240 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC UF RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf