Murata Electronics North America GRM2196P2A180JZ01D
GRM2196P2A180JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A180JZ01D
Brief Description
CAP CER 18PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A180JZ01D.pdf
Availability of GRM2196P2A180JZ01D
QUANTITY
GRM2196P2A180JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A180JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A180JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A180JZ01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A180JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A180JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A180JZ01D
DSUB CABLE - CMM15G/AE15G/CMM15G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 30POS datasheet.pdf
CABLE RG58 N TYPE PLUG-PLUG 24" datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf