Murata Electronics North America GRM2196P2A1R2CD01D
GRM2196P2A1R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A1R2CD01D
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A1R2CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A1R2CD01D
QUANTITY
GRM2196P2A1R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A1R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A1R2CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A1R2CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A1R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A1R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A1R2CD01D
CONN BATT MALE 9V HORZ SNAP-ON datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K 2MON 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 400V TO-93 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf