Murata Electronics North America GRM2196P2A1R2CD01D
GRM2196P2A1R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A1R2CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A1R2CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A1R2CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196P2A1R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A1R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A1R2CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A1R2CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A1R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A1R2CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A1R2CD01D
BOOK DATA LINEAR TECH 1995 VOL 4 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf